"לעולם אינך מבוגר מידי לקבוע לך מטרה נוספת או לחלום חלום חדש" אמר כבר סי.אס.לואיס

דינה, שמתאמנת בקבוצת הנשים שלי, לא ממש הבינה למה אני רוצה לכתוב עליה בבלוג. הסברתי לה שאני חושבת שהיא נותנת השראה – אשה שהחליטה שהיא רוצה להתחיל לרוץ, שחלמה והחליטה לקחת את הצעדים להגשמת החלום, למרות דברים שהיו יכולים לעצור אותה. לדעתה, היא מתחילה ככל המתחילות ואין בה שום דבר מיוחד. הרי יש כמוה עוד נשים, שמחליטות פתאום באמצע החיים שהן רוצות להתחיל לרוץ, גם אם זה מ-0. אז מה אם היא במקרה מתחילה כשהיא בת 66?

לפני כחודשיים דינה התקשרה אלי וביקשה לברר פרטים על קבוצת הריצה. היא חששה בעיקר מהעובדה שהיא חסרת ניסיון בריצה; היא עסקה במשך החיים באופניים וחדר כושר באופן לא אינטנסיבי, אבל לא היה לה ניסיון בריצה או בספורט תובעני. "אני רוצה להתחיל לרוץ" היא אמרה "זה משהו שאני רוצה מאד להצליח בו אבל זה חדש ואין לי נסיון כלל. את חושבת שאני אצליח?"

אמרתי לה את הדבר שאני הכי מאמינה בו – שכולם יכולים לרוץ; שפשוט צריך לרצות ושכולם, גם המנוסים והטובים ביותר, מתחילים מההתחלה. אני מודה ומתוודה שכאשר דינה סיפרה לי את גילה, באותה שיחת טלפון, התעוררו אצלי חששות. הרי לא היה מדובר ברצה וותיקה ומנוסה שרוצה להתמיד בספורט שעשתה במשך שנים אלא במישהי שבגיל כזה, ללא נסיון וללא רקע ספציפי רצתה להתחיל מההתחלה. אבל יש לדינה את הדברים החשובים באמת: חלום, המון מוטיבציה וכמויות של נחישות, יחד עם אנרגיות שכל אדם, גם מחצית מגילה, היה מתקנא בהם. אבל אחד הדברים שבכלל לא חשובים לדינה זה שעוד מספר שנים מעטות היא תהיה בת 70. אם תשאלו את דינה – ותאמינו לי, כי אני שאלתי – הגיל שלה זאת לא מגבלה. זה אפילו לא כל כך מעניין. לא את דינה בכל מקרה…

"זה לא הגיל זה רק התרגיל", "לעולם לא מאוחר מידי", "גיל זה רק מספר"… עוד כהנה וכהנה קלישאות שמעודדות אותנו להתעלם מהגיל הכרונולוגי. ועדיין. האם אנחנו באמת מאמינים לזה? יד על הלב… כשאנחנו רואים אדם בגיל הזה רובנו חושבים שאולי יש דברים שכבר התפספסו.

גיל זאת מגבלה? החלום לרוץ התפספס? אל תספרו את זה לדינה. נכון, היא בת 66 ויש לה חלום לרוץ. אז היא הרימה אלי טלפון והתייצבה לקבוצת הריצה ומתייצבת מאז בכל יום שישי ועושה את "שיעורי הבית" ברצינות, בהתמדה ובשמחה אין קץ והנה, היא מגשימה את החלום.

אני יודעת בת כמה היא אבל אותה זה לא מטריד. אולי זאת עובדה שמצויינת בתעודת הזהות שלה אבל היא רצה ככל הרצים המתחילים. היא שואפת, היא חולמת והיא צועדת אל עבר המטרות שלה עם אופטימיות ומוטיבציה בלתי נלאים. אם יש משהו שדינה בטוחה בו וגם צודקת בו לחלוטין זה שתמיד אפשר לשאוף; שאין דבר כזה שעבר הזמן שבו אפשר להתחיל ושאף פעם, אבל באמת שאף פעם, לא מאוחר מידי מכדי להגשים חלום.